Username *
Password *
Remember Me

HISTORY RUN – A DOUA EDIȚIE: Primarul Devei a doborât 7 kilometri, la ștafetă

Ineditul semi-maraton History Run, unic în țară, pentru că unește un castel cu o cetate, s-a desfășurat duminică, 2 iunie 2019, pe o vreme splendidă, prima zi însorită din ultima vreme. Între cei peste 200 de alergători care s-au înscris la startul competiției s-a aflat și primarul municipiului Deva, Florin Nicolae Oancea, care a participat la proba de ștafetă.

(În clipul video atașat, vă prezentăm imagini de atmosferă de la poarta de sosire din cursă.)

Spectaculoasa competiție care a legat, prin alergare, Castelul Corvinilor din Hunedoara și Cetatea Devei, a fost organizată de Asociația „AlerT în Deva”, în parteneriat cu Primăriile Deva și Hunedoara, Consiliul Județean și Direcția pentru Sport și Tineret și alte instituții de drept public, precum și sponsori privați. Traseul History Run măsoară 28 km și combină alergarea urbană cu cea în mediul rural, în natură, alergarea pe teren lin cu urcări și coborâri de pantă dificilă.

Alergătorii s-au înscris la două tipuri de cursă: semimaraton individual și ștafetă 4x7 kilometri.

Cum spuneam, la proba de ștafetă s-a înscris și echipa Primăriei Deva, iar primarul Florin Oancea a ales să alerge pe ultima porțiune, cea care a fost și de dificultate mai mare.

„A fost o provocare şi mă bucur că am ajuns la finiş. Acesta a fost obiectivul meu şi am vrut să transmit un mesaj devenilor să facă mişcare, să facă sport. Sper ca la ediţia viitoare să se înscrie cât mai mulţi deveni. Cea mai grea parte a fost Dealul Cetăţii, dar am trecut cu bine”

(Florin Oancea, Primarul Municipiului Deva)

Un amănunt important: personajul vedetă al competiției, dar și model pentru cei mai îndrăzneți a fost celebrul bibliotecar din Petroșani Avram Iancu, cunoscut pentru provocările sale la limită.

La finalul cursei, așa cum stă bine unei competiții serioase, primii clasați au primit premii consistente, dar toți participanții au primit câte o medalie specială.